search icon
Download on the App Store
Get it on Google Play
drop down
search icon
Profile picture User Phone code drop down
ସାଇନ୍ ଆଉଟ୍
drop down

Latest, Breaking News and Live coverage of current affairs from Odisha, India, and around the world | Argus News

ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜି ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ । ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନ ବନ୍ଦର ସମ୍ମୁଖରେ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ କିଶୋର ଦାସ, ବରଗଡ ସାଂସଦ ସୁରେଶ ପୂଜାରୀ ସମେତ ବ୍ରଜରାଜନଗର ବିଧାୟକ କିଶୋର ମହାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ । ଭାରତବର୍ଷର ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ଯେଉଁ କେତେକ ବିପ୍ଳବୀ, ବୀର, ସଂଗ୍ରାମୀ, ଯୁଗଜନ୍ମା ପୁରୁଷ ନିଜ ଜନ୍ମଭୂମିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁଖଶାନ୍ତିକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଦୁଃଖକଷ୍ଟ ଓ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ବରଣ କରି ଯୁଦ୍ଧରେ ଆତ୍ମବଳି ଦେଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହାନ ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ସର୍ବାଗ୍ରେ ସ୍ମରଣୀୟ। ମଣିଷ ମାତ୍ରେ ହିଁ ଚାହେଁ ସ୍ୱାଧୀନ ଜୀବନଯାପନ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ମିଳେ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସେ ହୋଇଯାଏ ସଂଗ୍ରାମୀ ଓ ବିପ୍ଳବୀ। ସଂଗ୍ରାମ ଓ ବିପ୍ଳବ କରି ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରେ। ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯେଉଁମାନେ ବାସ୍ତବିକ ବିପ୍ଳବ କରି ପ୍ରାଣବଳି ଦେଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ ଥିଲେ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ। ସେ ଏଭଳି ଜଣେ ବିପ୍ଳବୀ ଥିଲେ ଯିଏକି ବ୍ରିଟିଶ ସରକାରଙ୍କର ଅନ୍ୟାୟ, ଅତ୍ୟାଚାର ଓ ଅନୀତି ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନ ନୁଆଁଇ ଜୀବନସାରା ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିଲେ। ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଚୌହାନ ରାଜପରିବାରରେ ‘ଖିଣ୍ଡା’ ନାମକ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ୧୮୦୯ ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ । ୧୮୮୪ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ଣ ଗୋଟେବେଳେ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜନନାୟକ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କର ଜୀବନପ୍ରଦୀପ ନିର୍ବାପିତ ହେଲା।
ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଯିବେ ମୋଦି,  ନେତାଜୀଙ୍କ ଚିଠିକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ
ମୋଦି
ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଯିବେ ମୋଦି, ନେତାଜୀଙ୍କ ଚିଠିକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଜାନୁଆରୀ ୨୩ରେ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଯିବେ ମୋଦି । ସେଠାରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ ହେବା ସହିତ ନେତାଜୀଙ୍କ ଚିଠିକୁ ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକକୁ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ । ଏହି ଦିନ ସାର
ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ନେତାଜୀ
ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
କଟକ: ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଓଡିଆ ବଜାରସ୍ଥିତ ଜାନକୀନାଥ ଭବନରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧା
ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଏଏନଏମ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ
ଏଏନଏମ କର୍ମୀ
ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଏଏନଏମ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ
ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜଧାନୀର ଲୋଏର ପିଏମଜିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଏଏନଏମ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲା କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ । ଜାନୁଆରୀ ୨୬ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଠାଯାଇଥିବା ସୂଚନା । ସକାଳୁ ସକାଳ
ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ
ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଝାରସୁଗୁଡା: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନ ବନ୍ଦର ସମ୍ମୁଖରେ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଯୋଗଦେବେ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ
ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ
ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ
ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ୧୨୫ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତର ସ୍ଵାଧୀନତା ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ, ଅନେକ ଜନନାୟକ। ଯାହାଙ୍କ ବଳିଦାନ ଓ ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ। ଆଜି ସେହି ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ।ସେହି ସ୍ଵାଧୀନତ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ କମିଲା ଚୀନର ଦବଦବା
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ କମିଲା ଚୀନର ଦବଦବା
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଇଣ୍ଡିଆ ଇନ ଚାଇନା ଆଉଟ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ଷ୍ଟ୍ରୋକ। ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଯାହାଦ୍ବାରା ଡ୍ରାଗନର ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ବର୍ତ୍ତମାନ ରଙ୍ଗହୀ
ଆସନ୍ତାକାଲି କୋଲକାତର ଏଲଜିନରେ ଥିବା ନେତାଜୀ ଭବନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ମୋଦି
ନେତାଜୀ ଭବନ
ଆସନ୍ତାକାଲି କୋଲକାତର ଏଲଜିନରେ ଥିବା ନେତାଜୀ ଭବନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ମୋଦି
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆସନ୍ତାକାଲି ଜାନୁଆରି 23ରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ 125 ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ‘ପରାକ୍ରମ ଦିବସ’ରେ ସାମିଲ ହେବା ନିମନ୍ତେ କୋଲକାତା ଯିବେ
ଆସନ୍ତାକାଲି କଟକରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଆସନ୍ତାକାଲି କଟକରେ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
ଭୁବନେଶ୍ଵର: ସ୍ଵାଧୀନତା ପାଇଁ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିବା ଦୁଇ ମହାନ ଆତ୍ମା ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଓ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଆସନ୍ତାକାଲି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭବ୍ୟ ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ର
ଦିଦିଙ୍କୁ ଧୋକା: ଦେଢ ବର୍ଷରେ ଟିଏମସିର ଚାରିଜଣ ସାଂସଦଙ୍କ ସମେତ 14ଜଣ ବିଧାୟକ ବିଜେପିରେ ହେଲେଣି ସାମିଲ
ବଙ୍ଗାଲ ନିର୍ବାଚନ
ଦିଦିଙ୍କୁ ଧୋକା: ଦେଢ ବର୍ଷରେ ଟିଏମସିର ଚାରିଜଣ ସାଂସଦଙ୍କ ସମେତ 14ଜଣ ବିଧାୟକ ବିଜେପିରେ ହେଲେଣି ସାମିଲ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: କିଛି ମାସ ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଏହାର ବହୁ ପୁର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟର ରାଜନୀତିକ ମାହୋଲ ପୁରା ସରଗରମ। କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ରାଜନୀତିକ ସମୀକରଣ ବଦଳିବାକୁ ବସିଲାଣି। ଦୀର୍ଘ ଦେ
App icon
Argus News App
Get the app for latest videos, live
videos & exclusive programs.
OPEN APP