ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ
ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ କରି ଲାଭବାନ ଚାଷୀ
ମୟୁରଭଞ୍ଜ: ଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ ସ୍ୱାଭାବିକ ବର୍ଷା ଠାରୁ କମ ବର୍ଷା । ଧାନ ବିଲରେ ପାଣି ନାହିଁ ଟାଙ୍ଗରା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଜମିରେ ଚାଷ ଜମି ସବୁ ପଡିଆ ପଡୁଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତ
Oct 17
FARMER
ଚାଷ କରି ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦେଇଛନ୍ତି ତରୁଣ
କନ୍ଧମାଳ : ସରକାର କୃଷିକୁ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇଛନ୍ତି । କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାମାନ କରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ଆଜିର ଯୁବ ସମାଜ ଚାଷ ପ୍ରତି ବିମୁଖ । ଚାଷ ପ୍ରତି ମନ ନଦେଇ ଚାଷରେ ବିଶେଷ ଲାଭ ହେଉନଥିବା କହି ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ କା
Oct 14
FARM BILL
କୃଷି ଆଇନ 2020: କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ ରାଜନାଥ ସିଂ ଓ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ,କୃଷି ଓ କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କୃଷି ଆଇନ ଉପରେ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ମୋହନଜୀ ସକ୍ସେନା (ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସନ୍ଧା
Oct 13
PURI
କାହା ସ୍ଵାର୍ଥରେ ଅଟକିଛି କଦଳୀ ଚାଷୀଙ୍କ ଫୋନି ସହାୟତା ଅର୍ଥରାଶି ?
ପୁରୀ : ଫୋନି ବାତ୍ୟା ପରେ କଦଳୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସିଲା ଅର୍ଥ। ହେଲେ ଫୋନି ବାତ୍ୟାର ୧୫ ମାସ ପରେବି ଏହି ଅର୍ଥ ରାଜ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ । ଫଳରେ କ୍ଷତିପୂରଣକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି କରି ପୁଣି ଥରେ ଧା
Oct 11
GANJAM
ଏକର ଏକର ବାଦାମ ଫସଲ ଉଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ
ଗଞ୍ଜାମ : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପୋଲସରାରେ ଚିନ୍ତାରେ ବାଦାମ ଚାଷୀ । ଏକର ଏକର ଫସଲ ଉଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ଜନ୍ତୁ । ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରି ଚାଷ କରିଥିଲା ଚାଷୀ ମାତ୍ର ଜନ୍ତୁ ଉଜାଡି ଦେଇଛି ଚାଷ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ। ଜଙ୍ଗଲ
Oct 10
JAJPUR
ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ମାସେ ପରେବି ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ପରିଚୟ, ସହାୟତା ଦାବିରେ ଦୌଡିଦୌଡି ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି ପରିବାର ଲୋକେ
ଯାଜପୁର : ବିଲରେ ଚାଷ କରିବ, କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବି ମିଳିବନି ଚାଷୀର ପରିଚୟ । ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିଞ୍ଝାର୍ପୂର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରପଦା ପଞ୍ଚାୟତରେ। ରମାକାନ୍ତ ମଲିକ ନାମକ ଜଣେ ଚାଷୀ ବନ୍ୟା ପାଣିରେ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବ
Oct 09
ହାତୀ ଆତଙ୍କ
ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବ୍ଲକରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘର ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ନଷ୍ଟ କଲେ ଫସଲ
କଳାହାଣ୍ଡି : ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକର କିଡିଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଦେଇଛି ଜଙ୍ଗଲି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ। ରାତିରେ ନିକଟସ୍ଥ କିଡିଙ୍ଗର ଧରମକାଁଣି ଜଙ୍ଗଲରୁ ହାତୀପଲ ଆସି କିଡିଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର କଳାକୁଟୁ ଶବରଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଘରେ ଥିବା ଚାଉଳ ଖାଇବା ସହ ବାସନ କୁଶ
Oct 09
DHARMENDRA PRADHAN
ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଋଣ, ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡିଶାର ଓମଫେଡ୍ ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ(କେସିସି) ମାଧ୍ୟମରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେବା ମାମଲାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ସ
Oct 08
BARAGARH
ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ, ଅଜଣା ରୋଗ ପୋକରେ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଉଛି ଏକର ଏକର ଫସଲ
ବରଗଡ : ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ । ଅଜଣା ରୋଗ ପୋକ ଯୋଗୁ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ ଉଜୁଡିଯାଇଛି । ଧାନ ପାଚିବା ସମୟରେ ଗଛ ପାଚି ଲାଲ ପଡୁଛି । ଏପରିକି କୀଟନାଶକ କାମ କରୁନି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏଯାଏଁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ କ୍ଷେତ ପରିଦର୍ଶ
Oct 07