DHAULI
ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଖୋଲିଲା ଧଉଳି ଶାନ୍ତି ସ୍ତୁପ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୀର୍ଘ 7ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଧଉଳି ଶାନ୍ତି ସ୍ତୁପ ଖୋଲାଯାଇଛି। କରୋନ ହେତୁ ଏହା ଅନେକ ଦିନ ଧରି ବନ୍ଦ ଥିଲା। ତେବେ ଶାନ୍ତି ସ୍ତୁପ ଖୋଲା ହେବ ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ବୁଲିବାକୁ ଆସୁଥିବାର ଦେଖିବାକ
Oct 18
STATUE OF UNITY
ଅକ୍ଟୋବର 17ରେ ଖୋଲିବ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ୍ ୟୁନିଟି
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର 17 ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଷ୍ଟାଚୁ ଅଫ ୟୁନିଟ୍ ଖୋଲିବ। ଏଥିପାଇଁ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ମାନ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ 6ମାସର କରୋନା କାଳ ପରେ ନର୍ମଦା ନଦୀ ସ୍ଥିତ ଲୌହମାନବ ସର୍ଦ୍ଦା
Oct 14
TOURISM
କରୋନା ପାଇଁ କାଶୀର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ହୋଇଛି 3 ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତି
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ମହାମାରୀ କରୋନା କାଳରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର। ଏଥିରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିନାହିଁ ବାରଣାସୀ। ଯଦି ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥା ନସୁଧୁରେ ତେବେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 3 ହଜାର କୋଟିର କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିପାଇ
Oct 14
ECO TOURISM
ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନରୁ ବଢିଛି ଆୟ, ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚଳିତବର୍ଷ ବଜେଟରେ 19 କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନରୁ ବଢିଛି ଆୟ। 2019-20 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ 46 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ସୁଯୋଗ ନେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ 6 କୋଟି 85 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ଵ ମିଳିଥିଲା। 5 ବର୍ଷିଆ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ 18ଟ
Oct 08
NANDANAKANAN
କରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି ନନ୍ଦନକାନନ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ନନ୍ଦନକାନନ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରାକୃତିକ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ବେଶ୍ ପରିଚିତ। ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଉପକଣ୍ଠରେ ଏହି ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁ ଦୁର୍ଲଭ ଏବଂ ଲୁପ୍ତକାୟ ପ୍ରଜାତିର ପଶୁପକ୍ଷ
Oct 06
DHAULIGIRI
ଆସ ବୁଲିଯିବା ଇତିହାସରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ଧଉଳିଗିରି
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଓଡ଼ିଶାର ଇତିହାସ ବହୁ ପୁରାତନ। ଇତିହାସକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡ଼ିଶାକୁ ଓଡବଂଶର ରାଜା ଓଡ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଇତିହାସରେ ଓଡିଶା ବିଷୟରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମର ପ୍ରସାର ସମୟର
Oct 03