Tue, Jul 05, 2022 | BHUBANESWAR 26.98° C
DOWNLOAD APP
FOLLOW US ON

Odisha Devotion News, Odisha Devotion & Culture News | Argus News

Today is Mahaprabhu Shri Jagannatha Banakalagi niti
PURI TEMPLE
ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୋଗମଣ୍ଡପ ପରେ 3 ଘଣ୍ଟା ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
ପୁରୀ: ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜିଉ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଁଞ୍ଚିଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଡ଼ପ ମଣ୍ଡପ ଦର୍ଶନ । ନିବଦିନାତ୍ମକ ଯାତ୍ରାର ଆଜି ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ଦିବସ । ଆଷାଢ଼ ଶୁକ୍ଳ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥରେ ଆଡ଼ପ ମଣ୍ଡପର
nandighosh rath starts at puri
JAGANNATH
ଗଡିଲା ନନ୍ଦିଘୋଷ, ହରିବୋଲ ହୁଳହୁଳିରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଗଡିଲା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଦର୍ପଦଳନ । ତାଳଧ୍ୱଜ ପରେ ଗଡିଚାଲିଛି ଦର୍ପଦଳନ । ଦର୍ପଦଳନ ପରେ ଗଡିଚାଲିଛି ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ। ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ।ଭକ୍ତମାନ
rathayatra-2022-darpadalan-rath-begins-rolling
RATHAYATRA SPECIAL
ବଡ ଭାଇ ପଛେ ପଛେ ଯାଉଛନ୍ତି ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଗଡିଲା ମା' ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଦର୍ପଦଳନ । ତାଳଧ୍ୱଜ ପରେ ଗଡିଚାଲିଛି ଦର୍ପଦଳନ । ଭକ୍ତମାନେ ଟାଣି ଟାଣି ନେଉଛନ୍ତି ରଥ । ଆଗେ ଆଗେ ଯାଉଛନ୍ତି ବଡ ଭାଇ । ପଛେ ପଛେ ଯାଉଛନ୍ତି ହଳଦୀ ମୁହିଁ ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା । ଦୀର୍ଘ ଦୁ
rathayatra-2022-taladhwaja-rath-begins-rolling
RATHAYATRA SPECIAL
ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥଟଣା, ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ରଥ ଟାଣୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରଥଟଣା । ପ୍ରଥମେ ଗଡିଲା ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥ । ଉତ୍ସାହର ସହ ରଥ ଟାଣି ଟାଣି ନେଉଛନ୍ତି ଭକ୍ତ । ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ରଥ ଟାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଆନନ୍
lord jagannath jana ajana
JAGANNATH
କେମିତି ହଣା ଖାଇଲା ବିଜେ କାହାଳୀ ?
ଅର୍ଗସ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଗଜପତି ଯୁଦ୍ଧ ବୀରତି ନେଇଥାନ୍ତି। ହେଲେ ମା’ଙ୍କ ଆଦେଶ ଗଙ୍ଗାଙ୍କୁ ଉତ୍କଳ ଆଣିବେ। ମହାରାଜ ଧ୍ୟାନରତ ହେଲା ଆଗରୁ ପାତ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଦେଲେ, ମୋ ଧ୍ୟାନ ଯେମିତି ନ ଭାଙ୍ଗେ। ଏହି କଥା ଶୁଣି ପାତ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଣ୍
chhera-pahanra-niti-completed
RATHAYATRA SPECIAL
‘ଛେରାପହଁରା’ ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଧାଡି ପହଣ୍ଡିରେ ଆସି ରଥ ଉପରେ ବିରାଜମାନ କରିଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂରତି । ରଥ ଉପରେ ଛେରା ପହଁରା ନୀତି କରିଛନ୍ତି ଗଜପତି ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ । ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଚାମର ଧରି ଛେରା ପହଁରା କରିଛନ୍ତି ଗଜପତି । ପ୍ରଥମେ ତାଳଧ୍ୱଜ, ପର
know-the-updates-of-world-famous-rathayatra-through-photos
RATHAYATRA
ହରିବୋଲ, ହୁଳହୁଳିରେ କମ୍ପୁଛି ଚଉଦିଗ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ତା’ର ଟିକିଏ ଝଲକ ପାଇବାକୁ ଲାଗିଛି ଗହଳି । ଭକ୍ତିରେ ଭିଜୁଛି ବଡଦାଣ୍ଡ । ଘଣ୍ଟ, ଘଣ୍ଟା,କାହାଳୀ, ହରିବୋଲ ହୁଳହୁଳିରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ବଡଦାଣ୍ଡ । ସମୟ ବଢିବା ସହ ବଢୁଛି ଗହଳି, ବଢୁଛି ଉତ୍କଣ୍ଠା । ରଥ ଟାଣିବାକ
rathayatra-special-know-what-is-charamala
RATHAYATRA SPECIAL
ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା ଆଉ ପତିତ ଚାରମାଳ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଠାକୁରେ ପହଣ୍ଡି ହୋଇ ରଥକୁ ଆସିବେ। କାଲି ରାତିରୁ ଦେହରେ ସେନାପଟା ବାନ୍ଧିଥିଲେ ଭଗାରୀ ଦଇତା। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଶୂନ୍ୟ ହେବ ବୋଲି କାନ୍ଦିକାନ୍ଦି ନୟାନ୍ତ । ୯ଦିନର ବିରହ ତା ପାଇଁ କୋଟିଏ ଯୁଗ ଭଳି ଲାଗିବ। ତଥାପ
rathayatra-update
RATHAYATRA
ତିନି ରଥରେ ବିରାଜମାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂରତି
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ପହଣ୍ଡିରେ ଆସି ରଥାରୂଢ ହୋଇଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂରତି । ଛେରା ପହଁରା ପରେ ହେବ ରଥଟଣା । ନୀତିକାନ୍ତି 3 ଘଣ୍ଟା ଆଗୁଆ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ରଥାଟଣା ମଧ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । 2 ବର୍ଷ ପରେ ଭକ୍ତଙ୍
Download Argus News App
close_btn