ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଶହରା
ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଶହରା, ସୁନାବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ ହେବେ ମହାପ୍ରଭୁ
ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଶହରା। ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ସୁନାବେଶ ବା ରାଜରାଜେଶ୍ୱର ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯିବ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଅବକାଶ ନୀତି ଶେଷ ହେବା ପରେ ଚନ୍ଦନ ଲାଗି ନୀତି କରାଯିବ। ଏହାପରେ ନୂଆ ଲୁଗା, ୩୨ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ବର୍ଣ୍
16h ago
DASARA
ଆଜି ପବିତ୍ର ଦଶହରା... ଘଣ୍ଟ ଘଣ୍ଟା ଓ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ବନିରେ ପ୍ରକମ୍ପିତ ହେଉଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଆଜି ପବିତ୍ର ଦଶହରା । ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଉତ୍ସବର ଦଶହରା ବଡ଼ ପର୍ବ । ଅଧର୍ମ ଉପରେ ଧର୍ମର ବିଜୟକୁ ଦଶହରା ଉତ୍ସବ ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିନୀତିରେ ଚାଲିଛି ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା
16h ago
KARTIKA BRATA
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆଶ୍ବୀନ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ
ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆଶ୍ବୀନ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ ଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ଆରମ୍ଭ ହେବ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ରତଫରୁ ନୀତିକାନ୍ତି ଚୂଡାନ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଇଏ ହେଉଛି ନୀତି ସବ କମିଟି ଦ୍ବାରା ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିବ
Oct 25
SIDHIDATRI BESA
ମା'ଙ୍କର ଆଜି ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ବେଶ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀର ଆଜି ନବମ ଦିନ। ଏହି ଦିନ ମା' ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମ ସ୍ଵରୂପକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ରୂପରେ ଆଜି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ମା' ଦୁର୍ଗା। ମା'ଙ୍କ ପୂଜା ବିଧି ବିଧାନର ସହ କରାଯାଏ
Oct 25
ପୀଠେ ଦଶମୀ
ମଣ୍ଡପରେ ମହାମାୟାଙ୍କ ନବମୀ, ପୀଠେ ଦଶମୀ
ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମଣ୍ଡପରେ ମହାମାୟାଙ୍କ ନବମୀ , ପୀଠେ ଦଶମୀ । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଗତି ନାଶିନୀ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମହାନବମୀ ମହା ଆଡ଼ମ୍ବରରେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପାଳିତ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଚାଳିଛି ମାଙ୍କ ରୀତିନୀତି
Oct 25
ଅଣ୍ଡା ଭୋଗ
କୁକୁଡା ବଳି ଦେବା ସହ ଅଣ୍ଡା ଭୋଗ ଦେଇଥାନ୍ତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ
କୋରାପୁଟ: କୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନିଆରା ଦଶହରା । କୋଭିଡ କଟକଣା ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୂର୍ଗପୂଜା ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ କୋରାପୁଟର ନନ୍ଦପୁରରେ ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଦଶହରା । ନୂଆ ପିନ୍ଧି ଗଛ ମୂଳେ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି ଗାଁର ମହିଳ
Oct 24
ମାଆଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି
ମହାମାରୀ  କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ହେଉଛି ମାଆଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପଲ୍ଲୀ ସବୁଠି ଫିକା ପଡିଛି ଦୁର୍ଗାପୂଜା। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ହେଉଛି ମାଆଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଓଡ଼ିଆ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଷ୍ଟମୀ ପୂଜ କରିଛନ୍ତି । 19 ବର୍ଷ ଧର
Oct 24
ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଯାତ୍ରା
ବିନା ବଳି ଓ ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ନେଇ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଯାତ୍ରା
କଳାହାଣ୍ଡି: ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ଭବାନୀପାଟଣାର ମା ମାଣିକେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା । ବିନା ବଳି ଓ ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ନେଇ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଯାତ୍ରା । କୋଭିଡ଼ ଯୋଗୁଁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷର ଛତର ଯାତ୍ରାରେ ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗିଛି । ବିନ
Oct 24
NARAYANI PITHA
ଦଶହରା ଅବସରରେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମାଆ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ପୀଠ
ଗଞ୍ଜାମ : ଦଶହରା ଅବସରରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦୈବୀ ପୀଠ ମାଆ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜା କୋରୋନା କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ନାରାୟଣୀଙ୍କ ପୀଠ ଏକ ତନ୍ତ୍ର ପୀଠ ଭାବରେ ପରିଚିତ । ଏଠାରେ ଶିବ ଓ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱୟ ପୂଜ
Oct 24