Odisha Devotion News, Odisha Devotion & Culture News | Argus News

SUBSCRIBE ARGUS LIVE TV BHUBANESWAR 37.98° C
`
Back ଧର୍ମ ଓ ସଂସ୍କୃତି
Blood spilled
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକାଠ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକାଠ ନିକଟରେ ପଡିଲା ରକ୍ତଛିଟା, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ହେଲା ବଡ ମହାସ୍ନାନ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଅଘଟଣ। ଭିତରକାଠ ନିକଟରେ ରକ୍ତଛିଟା ପଡିବାରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ହେଲା ବଡମହାସ୍ନାନ। ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ପୂର୍ବରୁ ମହାସ୍ନାନ ହେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ। ସକାଳ ୫ଟା ୨୧ରେ ସିଂହଦ୍ୱାର ଫିଟିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ସେବାୟତ ଘର
Agni Keli
ନିଆରା
ନିଆରା ଢ଼ଙ୍ଗରେ କରନ୍ତି ମା'ଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ :କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମାଙ୍ଗାଲୁରୁ ନିକଟସ୍ଥ କେଟେଲ ସହରରେ ଶ୍ରୀ ଦୁର୍ଗାପରମେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଅଗ୍ନିକେଲି ବା ଥୋଟେଡାରା ନାମରେ ଏକ ଖେଳ ଖେଳାଯାଏ । ଏହି ଖେଳରେ ଲୋକେ ପରସ୍ପରକୁ ଖଜୁରୀ ଡ଼ାହିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଫୋପାଡ଼ିଥାନ୍ତି। ମ
The entire country is celebrating the birthday of ramnavami
ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୁରୁଷ
ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୁରୁଷଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ସାରାଦେଶ
ଭୁବନେଶ୍ୱର/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୁରୁଷଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ପାଇଁ ଉତ୍ସବମୁଖର ସାରାଦେଶ । ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ରାମନବମୀ ପାଳନ ହୋଇଛି । ରାମଲାଲାଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି 50 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍
Surya Tilak
ଅଯୋଧ୍ୟାରେ
ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମଲଲାଙ୍କର ହେଲା ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଳକ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ରାମନବମୀର ବିଶେଷ ଅବସରରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ କପାଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଲକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଲୌକିକ ଦୃଶ୍ୟ ଭକ୍ତିରେ ଭରିଥିଲା। ଭଗବାନ ଶ୍ର
The city of Bhadrak is now
ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ
ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ପାଇଁ ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଭଦ୍ରକ ସହର
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ପାଇଁ ଏବେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଭଦ୍ରକ ସହର । ପୁରାତନ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଓ ଭାଇଚାରାର ସହର ଏବେ ଉତ୍ସବ ମୁଖର। ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧିପଡିଆରେ ଚାଲିଛି ଧୂମଧାମରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
On Ramnavami
ରାମନବମୀରେ ପ୍ରଭୁ
ରାମନବମୀରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହି ଭୋଗ: ମନସ୍କାମନା ହେବ ପୂର୍ଣ୍ଣ
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ: ଆସନ୍ତାକାଲି ସାରା ଦେଶ ପାଳିବ ପବିତ୍ର ରାମନବମୀ। ଚୈତ୍ର ମାସ ନବରାତ୍ରିର ନବମ ଦିନକୁ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ରାମନବମୀ ପର୍ବ ଭାବେ। ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ଅତି ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର ଭାରତର
preparation-meeting-for-ratha-yatra
RATHA YATRA
ଜୁଲାଇ 7ରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା
ପୁରୀ: ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ 7 ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା । ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ବୈଠକରେ ପୁରୀ ଏସପିଙ୍କ ସମେ
ashokastami-rukuna-rathayatra-of-mahaprabhu-lingaraj
ରଥ ଟଣା
ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୩୦ରେ ରଥ ଟଣା ଆରମ୍ଭ
ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଶୋକାଷ୍ଟମୀ ରୁକୁଣା ରଥଯାତ୍ରା ନୀତିକାନ୍ତି ସକାଳ ୫ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ‌ଶେଷ ପରେ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ୩୦ରେ ରଥ ଟଣା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ରଥଯାତ୍ରାକୁ ସୁରୁଖୁରୁର
50 lakh devotees will go to Ayodhya for Ram Navami, know how the arrangement is
ରାମନବମୀ
ରାମନବମୀ ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଯିବେ ଅଯୋଧ୍ୟା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ରହିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା..
ଅର୍ଗସ ବ୍ୟୁରୋ : ରାମନବମୀ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଅଯୋଧ୍ୟା ସହର । ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୁଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତେବେ ଚଳିତ ଥର ରାମନବମୀ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାବେଶ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତେବେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାର
Download Argus News App
close_btn

Download Mobile App

  • play store icon
  • app store icon